13.03.2021

LIVE W czym tkwi magia dyrygentury?

Na te i inne pytania poznamy odpowiedź słuchając rozmowy Maestro Zbigniewa Gracy, muzyka flecisty Jana Baytla oraz psychologa muzyki Anny A. Nogaj.

Podczas spotkania poruszane będą zróżnicowane zagadnienia kształcenia i zawodu dyrygenta. Dowiemy się czy bardziej skuteczny jest dyrygent-tyran niczym Karajan, czy dyrygent o łagodnym charakterze? Rozważymy z jakimi umiejętnościami muzycznymi i kompetencjami osobowymi warto zdawać na dyrygenturę? Dlaczego dla młodego dyrygenta tak ważne jest posiadanie swojego Mistrza? Z jakich powodów niektórzy muzycy boją się dyrygentów a czego dyrygent może obawiać się ze strony orkiestry?

Wszystkich zainteresowanych, ale przede wszystkim Młodych Muzyków, myślących o pracy w orkiestrze lub marzących o dyrygenturze - serdecznie zapraszamy.

Do rozmowy zaprosiliśmy:

Maestro Zbigniewa Gracę- dyrygenta, laureata głównych nagród w konkursach dyrygenckich (w Kopenhadze, Konkurs im. N. Malko- III, w Katowicach, Konkurs im. G. Fitelberga- V, w Wiedniu, Konkurs im. H. Swarowskiego- III.) Studiował w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie skrzypiec u prof. Tadeusza Wrońskiego oraz dyrygentury symfoniczno - operowej u prof. Stanisława Wisłockiego. Swoje umiejętności doskonalił u mistrzów: Franco Ferrary w Sienie (Włochy) oraz u Rafaela Kubelika w Lucernie (Szwajcaria). Obecnie pełni funkcję dyrygenta Polskiej Opery Królewskiej. W Polsce koncertuje z zespołami wielu orkiestr symfonicznych: Filharmonii Narodowej w Warszawie, filharmoniami w Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Gdańsku, Lublinie, Bydgoszczy, Rzeszowie, Białymstoku, Opolu, Szczecinie, z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Polską Orkiestrą Radiową w Warszawie czy z Polską Orkiestrą Kameralną – Sinfonią Varsovią. Pełną biografię można znaleźć tu: http://www.zbigniewgraca.pl/o-mnie

dr Annę Antoninę Nogaj- psychologa muzyki i skrzypaczkę. Pracuje jako adiunkt na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Prowadzi m.in. zajęcia z psychologii zarządzania zespołami artystycznymi dla studentów dyrygentury symfonicznej. Współpracuje z licznymi instytucjami artystycznymi jako psycholog-praktyk do spraw artystycznych. Jest autorką licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych z zakresu psychologii muzyki i redaktorem książek. Więcej informacji można znaleźć tu: http://psychologdlamuzyka.pl/

Jana Baytla- Wiceprezesa Zarządu Fundacji Młodzi Muzycy, muzyka flecistę, w czasie swojej kariery artystycznej solistę Orkiestry Polskiego Radia Studio S-1, a następnie Warszawskiej Opery Kameralnej, Dyrektora–Managera Chóru i Orkiestry Polskiego Radia w Krakowie. Organizował nagrania muzyki filmowej i współtworzył (jako solista orkiestry) ścieżki dźwiękowe polskich produkcji filmowych lat 70 i 80 m.in. Janosik, Miś, Nie ma róży bez ognia, Matka Królów, Akademia Pana Kleksa, Noce i dnie a także kreskówek Bolek i Lolek, Przygody Reksia i wielu innych. Koncertujący z wieloma zespołami orkiestrowymi i kameralnymi między innymi Filharmonii Narodowej, Camerata Vistula, Sinfonietta Varsovia.

Koniecznie zanotujcie – Sobota 13.03. 2021, g. 17:00, tego spotkania nie można przegapić! Widzimy się na naszym fanpage’u!

Powrót